İskandinav Ulkelerinde Ne Var Ne Yok - İskandinavya Arama Kutusu

Norveç'e yerleşmek veya sığınmak isteyenler icin bilgiler 2, "Eğitim 2" - Norveç'te yaşam ve göçmenlik - Norveç ve Eğitim,

Norveç'e Sığınma için Başvuru detayları sayfasi icin Tıklayınız

Norveç'e Sığınma ve oradaki yaşam konusunda genel bigliler:
Bölüm 2 - Eğitim (sayfa 2)

Ebeveynler ve okul
Ebeveynler ve okul, çocukları yetiştirmek için beraber çalışırlar. Sınıftaki tüm çocukların ebeveynleri yılda iki kez çocuklarının öğretmenleri ile görüşmeye çağırılırlar. Buna veli toplantısı adı verilir.

Yılda bir kez her çocuğun ebeveynleri davet edilerek öğretmenin çocuğun okuldaki gelişimini anlattığı ve ebeveynlerin de görüşlerinin sorulduğu bir toplantı düzenlenir. Bu toplantılardan önce yaşça büyük çocukların okul hakkında nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadıklarını yazı ile dile getirmeleri istenir.

Ebeveynler tavsiyeye ihtiyaç duyduklarında ya da diğer meseleler hakkında görüşmek istediklerinde çocuğun öğretmenleriyle görüşme talep edebilirler.

Dil konusunda yardım
İlkokula ve ortaokulun ilk sınıflarına giden çocuklar normal müfredata ek olarak Norveçce dersleri alabilirler. Öğrenciler Norveçce anlamayı, konuşmayı, okumayı ve yazmayı öğrenmelidir. Norveçce diğer konuları öğrenebilmek İçin önemlidir.

Bazı okullarda Norveçce konuşmayan çocuklar İçin ayrı sınıflar bulunmaktadır. Öğrenciler bu sınıflara altı aydan iki yıla kadar bir süre İle katılabilirler. Burada odak noktası Norveçce öğrenmektir. Diğer okullar öğrencileri sınıflara direk yerleştirirler. Bu durumda bu öğrencilere dil konusunda fazladan yardım edilir.

Öğretmenleri öğrencilerin normal müfredatı takip edebilecek kadar Norveçce bilgisine sahip olduklarına inandığında öğrenciler yaşlarına karşılık gelen sınıflara geçerler.

Öğretmenlerinin rehberliği eşliğinde ebeveynler çocuklarının Norveçceyi ana dilleri olarak mı yoksa ikinci dilleri olarak mı kullanacaklarına karar verirler. Öğrenci okul kariyer sırasında Norveçcenin ikinci dil olduğu sınıflardan normal Norveç sınıflarına geçebilirler.

Ana dilde eğitim çocukların okumayı ve yazmayı öğrendiği ilkokulda en büyük öneme sahiptir. Ancak gerek duyulduğunda ana dilde eğitimin süresi uzatılabilir. Bu durumda öğrenci, aynı sınıfta hem anlatılacak konunun öğretmeniyle hem de ana dilde eğitim veren öğretmeniyle derse girer ve anlatılan konu kendi diline tercüme edilir.

Norveç dilinde konuşmada, okumada ve yazmada zorluk çeken öğrenciler orta okulun ilk sınıflarında da ana dilde eğitim alabilirler. Ana dilde eğitim normal bir okul gününün ardından ek olarak yapılabilir ve öğrencinin normalde gittiği okuldan başka bir okulda yapılabilir.

Lise
16-18 yaşlarındaki sığınmacıların 10 yıllık zorunlu eğitimi ya da kendi ülkele-rinde bir eşdeğerini tamamlamalarının ardından bir liseye kayıt yaptırabilme hakkını kazanırlar. Bir üniversiteye ya da daha yüksek eğitime devam etmek için lise eğitimini tamamlamış olmak gerekir.

Çocukları lisedeyken çocuklarının okul kitapları masraflarını genelde ebeveynleri öder. Kabul merkezi sakinleri merkez aracılığı ile UDI’ye ders kitapları masrafları için maddi destek talebinde bulunabilirler.

Bazı öğrenciler lisede ek dil eğitimine ihtiyaç duyabilirler. Bazı okullar bu nedenle öğrencilerin iki yıl boyunca Norveçce ve İngilizce ilave eğitim alabilecekleri bir temel kurs alabilirler. Bu kurs aynı zamanda onlara başka konular üzerine çalışmaları İçin ek zaman sağlar. Daha fazla bilgi için okul danışmanı ile temasa geçin.

Eğitim konusundaki bilgilerin 1. sayfasina gitmek icin tiklayin

Norveç'e sığınma ve yerleşme konusu ana sayfasına gitmek icin tıklayın

Bunlara da bak

Norveç'ten Haberler

Norveç’te 40-50 kişilik bir Çeçen grubunun, bir mülteci merkezindeki Kürtlere saldırması sonucu 23 kişinin yaralandığı belirtildi.Yetkililer, pala ve çelik sopalar kuşanmış Çeçenlerin, başkent Oslo’nun güneyindeki Oestfold’daki merkeze saldırdığını, ciddi şekilde yaralanan olmadığını, ancak 23 kişinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti devamı>>

Danimarka'dan Haberler

Zorlaştırılmış ilk Vatandaşlık sınavının sonuçları açıklandı. Her dört kişinden üçü sınavı geçmeyi başaramadı. Soruların oldukça zor ve saçma olduğunu iddia eden pek çok dil okulu sınavının iptal edilmesinin en iyi yol olacağını savunuyor. Başvuru ücretinin 600 kron olduğu sınava 5 bin 500'den fazla kişi katılmıştı. Devamı >>

İsveç'ten Haberler

Müslüman kadınlara İslam kurallarına uygun biçimde örtünerek denize - havuza girme olanağı veren Burkini, İsveç yüzme havuzlarında kiraya verilmeye başlandı. Sadece yüzü, elleri ve ayakları açıkta bırakan polyester giysi olan Burkini, yüzme dersinde Müslüman bayan öğrenciler tarafından da tercih ediliyor. devamı >>

Finlandiya'dan Haberler

Reader's Digest adlı Amerikan dergisinin yaptığı araştırmaya göre, soğuk Kuzey ülkeleri yeryüzünün en yeşil yerleri ve bunlardan Finlandiya yaşanacak için en iyi ülke. Derginin dünyanın en yeşil, en yaşanabilir ülkeler ve şehirleri araştırmasında, ilk beşi, sırasıyla ... devamı >>

Bir İskandinavya Fotografı

Bir İskandinavya Fotografı
Hameenlinna'dan kış manzarası.. (Finlandiya)