İskandinav Ulkelerinde Ne Var Ne Yok - İskandinavya Arama Kutusu

İzlanda iflas ediyor - İzlanda batıyor mu? - İzlanda'da neler oluyor? - İzlanda bu duruma düşecek bir ülke miydi

İzlanda'ya gitmeyi, oraya yerleşmeyi düşünenler iyi okusun bu haberi


En büyük geçim kaynağı balıkçılık olan sevimli ada ülkesi İzlanda iflasın eşiğine geldi.

Spekülatörlerin işgali altındaki ülke finansal sistemi çok büyük riskler alırken, şimdi bunların acı faturasını ödüyor.

İzlanda'da 'topyekün iflas' ihtimali bizzat başbakan Geir Haarde tarafından duyuruldu. Haarde, televizyonda halka hitaben yaptığı konuşmada, bankacılık krizinin ulusal güvenlik için bir tehdit haline geldiğini söylerken bu krizin "ülkenin iflası" tehlikesini beraberinde getirdiği uyarısında bulundu.


Finans kurumlarını sert bir dille suçlayan İzlanda Başbakanı, ülkenin ulusal gelirini kat kat aşan oranlarda riskler aldıklarını belirtti.

DAHA ÖNCE DE UYARMIŞTI
İzlanda Başbakanı Haarde, nisan ayında yaptığı açıklamada durumun kötü gidişine dikkat çekerek spekülatörleri ülke ekonomisine saldırmakla suçlamıştı.

Ekonomilerinin fonlar ve spekülatörler tarafından hedef haline getirildiğini belirten Haarde, fonların her şekilde kar etmek istediklerini ifade ederek, "vurarak, çalarak veya dolandırarak... Fark etmiyor" demişti.

BİR ÜLKE İFLASIN EŞİĞİNDE
İzlanda'nın mali sisteminin çok üzerindeki riskler mevcut durumda tüm ülkeyi iflasın eşiğine getirdi.

Geçtiğimiz hafta ülkenin en büyük üçüncü bankası olan Glitnir'e el koyan İzlanda hükümeti, bugün de en büyük ikinci bankası Landsbanki'ye el koydu. Hükümet ayrıca sektörün en büyüğü olan Kaupthing'a 500 milyon euro kredi verdi.

RUSYA YARDIMA KOŞTU
İzlanda'nın yaşadığı sıkıntının ardından bu ülkeye ilk elini uzatan Rusya oldu. İzlanda hükümeti, Rusya’nın İzlanda Merkez Bankası’na 4 milyar euroluk kredi vereceğini duyurdu. İzlanda Başbakanı Geir Haarde de Rusya'dan alacakları bu kredinin koşullarını görüşmek için yetkililerin Moskova'ya gideceğini açıkladı.

İzlanda’nın para birimi Kron, krizle birlikte başlayan süreçte yüzde 35 değer kaybetti.

BALIKÇILIK ÇOK ÖNEMLİ
300 bin kişinin yaşadığı İzlanda'nınn en önemli geçim kaynağı balıkçılık. İhracat gelirinin yüzde 70'ini bu sektör oluştururken toplam işgücünün yüzde 6'sı istihdam ediliyor. Ancak özellikle son 10 yılda balıkçılık haricindeki ekomomik aktivitelere de önem veren İzlanda, yazılım endüstrisi, bioteknoloji ve finans konusunda da önemli adımlar atmıştı.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Bunlara da bak

Norveç'ten Haberler

Norveç’te 40-50 kişilik bir Çeçen grubunun, bir mülteci merkezindeki Kürtlere saldırması sonucu 23 kişinin yaralandığı belirtildi.Yetkililer, pala ve çelik sopalar kuşanmış Çeçenlerin, başkent Oslo’nun güneyindeki Oestfold’daki merkeze saldırdığını, ciddi şekilde yaralanan olmadığını, ancak 23 kişinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti devamı>>

Danimarka'dan Haberler

Zorlaştırılmış ilk Vatandaşlık sınavının sonuçları açıklandı. Her dört kişinden üçü sınavı geçmeyi başaramadı. Soruların oldukça zor ve saçma olduğunu iddia eden pek çok dil okulu sınavının iptal edilmesinin en iyi yol olacağını savunuyor. Başvuru ücretinin 600 kron olduğu sınava 5 bin 500'den fazla kişi katılmıştı. Devamı >>

İsveç'ten Haberler

Müslüman kadınlara İslam kurallarına uygun biçimde örtünerek denize - havuza girme olanağı veren Burkini, İsveç yüzme havuzlarında kiraya verilmeye başlandı. Sadece yüzü, elleri ve ayakları açıkta bırakan polyester giysi olan Burkini, yüzme dersinde Müslüman bayan öğrenciler tarafından da tercih ediliyor. devamı >>

Finlandiya'dan Haberler

Reader's Digest adlı Amerikan dergisinin yaptığı araştırmaya göre, soğuk Kuzey ülkeleri yeryüzünün en yeşil yerleri ve bunlardan Finlandiya yaşanacak için en iyi ülke. Derginin dünyanın en yeşil, en yaşanabilir ülkeler ve şehirleri araştırmasında, ilk beşi, sırasıyla ... devamı >>

Bir İskandinavya Fotografı

Bir İskandinavya Fotografı
Hameenlinna'dan kış manzarası.. (Finlandiya)