İskandinav Ulkelerinde Ne Var Ne Yok - İskandinavya Arama Kutusu

Kantele ve Kanun - Kuzenlerin (Türkler ve Finliler) kanun ve kantele simgeleriyle buluştular

Finlilerin ünlü çalgısı Kantele ile Türk Müziği’nin vazgeçilmez enstrümanı Kanun, önceki gece İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall (Saatli bina)’da coşkuyla buluştular.

Iki kuzenin (Türkler ve Finliler) kanun ve kantele simgeleriyle buluşmaları öncesi Finlandiya Milli günü nedeniyle bir kokteyl verildi.
Kokteyl sonrası bir konuşma yapan DEİK Türk-Fin İş Konseyi ve İntekno Şirketler Grubu Başkanı Halil Kulluk, iki ülkenin kuzen olduklarının altını çizerek şunları söyledi.

“Türkçe ve Fince Ural-Altay dil grubuna mensuplar. Her iki dilin yapısal benzerliği Türkiye ve Finlandiya’nın birbirlerini kuzen olarak addetmesine yol açıyor. 8 Ekim 2008 tarihinde Finlandiya’da gerçekleşen ve iki ülkenin Cumhurbaşkanlarınında katıldığı Türk-Finlandiya İş Konseyi toplantısında ‘A Quest for the Reunion of Two Cousins’ yani ‘İki Kuzenin Tekrar Kavuşma Araştırması’ temalı bir bölüm oluşturuldu. Bu günde Istanbul’da iki kuzen; kanun ve kantele simgeleriyle buluşuyorlar. Bu buluşmanın gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.”


Finlandiya’nın Türkiye Büyükelçisi Kirsti Eskelinen, bazı tarihçilerin iki ülkenin dillerinin aynı kökten geldiğini söylediklerini hatılatarak, “İstanbul’da belki de ilk defa Kanun ve Kantele buluşuyor, Burada iki dili bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Finlandiya AB Sürecinizi destekliyor
Finlandiya ile Türkiye ilişkilerinin mükemmel olduğuna, bunun ekonomi ve kültürde de gelişmesi gerektiğine inancını vurgulayan Büyükelçi Kirsti Eskelinen, Finlandiya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecini koşulsuz desteklediğini de belirtti.
Konuşmalardan sonra Göksel Baktagir (Kanun), Selim Güler (Klasik Kemençe), Yurdal Tokcan (Ud), Emrullah Şengüller (Çello), Eyüp Hamiş (Ney) Sumru Ağıryürüyen (Vokal), Serdar Pazarcıoğlu (Keman), Bülent Elmas (Perküsyon) ve Oray Yay (Perküsyon)’dan oluşan İntekno İstanbul Sazendeleri “Hoşgörü” temalı konsere başladılar. Göksel Baktagir, Murat İşbilen ve Yurdal Tokcan’a ait özgün eserlerle izleyenleri büyüleyen Sazendeler’in daveti ile sahne alan Finli Kantele virtiözü Timo Vaananen, Neerem ve Syammestain adlı iki Fin ezgisi seslendirdi. Kanun ile Kantele’nin karşılıklı nağmelerine yer verilen bölümün ardından Timo Vaananen ve İntekno İstanbul Sazendeleri tamamen doğaçlama olarak “Kültür Kafiyeleri” adıyla izleyenleri Türkiye ve Finlandiya’nın sınırlarında, dağlarında dolaştırdılar.
Dinleyenlerin ayakta alkışladığı konsere Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Maria Szekely, ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran da katıldı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran Kanun ve Kantelenin üniversitelerinde buluşmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.
Kaynak: Rotahaber

Bunlara da bak

Norveç'ten Haberler

Norveç’te 40-50 kişilik bir Çeçen grubunun, bir mülteci merkezindeki Kürtlere saldırması sonucu 23 kişinin yaralandığı belirtildi.Yetkililer, pala ve çelik sopalar kuşanmış Çeçenlerin, başkent Oslo’nun güneyindeki Oestfold’daki merkeze saldırdığını, ciddi şekilde yaralanan olmadığını, ancak 23 kişinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti devamı>>

Danimarka'dan Haberler

Zorlaştırılmış ilk Vatandaşlık sınavının sonuçları açıklandı. Her dört kişinden üçü sınavı geçmeyi başaramadı. Soruların oldukça zor ve saçma olduğunu iddia eden pek çok dil okulu sınavının iptal edilmesinin en iyi yol olacağını savunuyor. Başvuru ücretinin 600 kron olduğu sınava 5 bin 500'den fazla kişi katılmıştı. Devamı >>

İsveç'ten Haberler

Müslüman kadınlara İslam kurallarına uygun biçimde örtünerek denize - havuza girme olanağı veren Burkini, İsveç yüzme havuzlarında kiraya verilmeye başlandı. Sadece yüzü, elleri ve ayakları açıkta bırakan polyester giysi olan Burkini, yüzme dersinde Müslüman bayan öğrenciler tarafından da tercih ediliyor. devamı >>

Finlandiya'dan Haberler

Reader's Digest adlı Amerikan dergisinin yaptığı araştırmaya göre, soğuk Kuzey ülkeleri yeryüzünün en yeşil yerleri ve bunlardan Finlandiya yaşanacak için en iyi ülke. Derginin dünyanın en yeşil, en yaşanabilir ülkeler ve şehirleri araştırmasında, ilk beşi, sırasıyla ... devamı >>

Bir İskandinavya Fotografı

Bir İskandinavya Fotografı
Hameenlinna'dan kış manzarası.. (Finlandiya)