İskandinav Ulkelerinde Ne Var Ne Yok - İskandinavya Arama Kutusu

Norveç'e yerleşmek veya sığınmak isteyenler icin bilgiler 1 "Sağlık 2" - Norveç'te yaşam ve göçmenlik - Norveç ve Sağlık,

Norveç'e Sığınma için Başvuru detayları sayfasi icin Tıklayınız

Norveç'e Sığınma ve oradaki yaşam konusunda genel bigliler:
Bolum 1 - Sağlık (sayfa 2)

Diş sağlığı

Diş çürümesini önlemek için dişler diş macunu ve diş fırçası İle günde iki kere temizlenmelidir. Çocukların dişleri de dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Çocuklarınıza dişlerine nasıl bakacaklarını öğretin. Norveç’te yetişkinler diş tedavisinin giderlerini kendileri öderler, ama çocuk ve gençlere 18 yaşına kadar ücretsiz tedavi verilir. İlticacılara, belediye diş hekiminin onayladığı diş tedavisi için, bir miktar yardım yapılabilir. Kabul merkezinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar
Cinsel yoldan bulaşan hastalıkların hepsi cinsel ilişki yoluyla geçer. Prezervatifler ve kadınlar için üretilmiş prezervatifler cinsel yoldan bulaşan hastalıkların yayılmasını önleyen gebelik önleyici araçlardır. Birçok süpermarketten ve eczanelerden prezervatif temin edebilirsiniz. Kadınlar için üretilmiş prezervatifler eczanelerde bulunmaktadır.

Cinsel yoldan bulaşan hastalıkların teşhis ve tedavisini ücretsiz olarak temin etme hakkınız vardır. Cinsel yoldan bulaşan hastalıklara örnek olarak HIV, gonnorea, frengi, uçuk, Chlamdia ve cinsel bölge siğilleri sayılabilir.
Daha fazla bilgi edinmek isterseniz kabul merkezi personeline ya da doktorunuza danışın.

HIV/AIDS
Norveç’e geldiğinizde HIV testinden geçmeniz teklif edilmiştir. HIV, korunmasız cinsel ilişki ve kan nakli yoluyla geçer. Ayrıca anne sütü yoluyla da geçebilir. Prezervatifler sizi HIV’e karşı korur. Birlikte olduğunuz kişinin hastalık taşıyıp taşımadığından emin değilseniz her türlü cinsel ilişki sırasında prezer-vatif kullanın. Diğer insanlarla günlük temaslarınızdan HIV kapmazsınız. Eğer HIV ya da AIDS taşıyorsanız tıbbi yardım talep hakkınız vardır. Daha fazla bilgi almak için kabul merkezi personeline ya da doktorunuza danışın.

Kadınların sünnet edilmesi

Kadınların sünnet edilmesi bazı kültürlerde yaygındır. Norveç’te kadınların sünnet edilmesi katiyen yasaktır. Bu işlem cinsel organın tahribatı ile kişiyi sakat bırakmak ile eşdeğerdir.. Norveç’te cinsel organını tahrip ederek kişiyi sakat bırakmak ya da suç ortaklığı yapmak sekiz yıla kadar hapis cezasını öngörür. Kanun, Norveç’teki herkes için-eylem ülke dışında gerçekleştirilmiş bile olsa geçerlidir.
Norveç’e gelen kadınların birçoğu sünnet edilmiştir. Sünnet kadınlar için ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Profesyonel sağlık personeli sünnet edilmiş kadınlara tavsiyelerde bulunabilir ve onlara yardımcı olabilir.

Gebelikten Korunma
Tıbbi uzmanlar hamileliği önlemek için size çeşitli önerilerde bulunabilirler. Erkekler için en yaygın yöntem prezervatiftir. Kadınların doğum kontrol hapları, ,iğneleri veya bantları ve sarım gibi seçenekleri vardır. Size ve durumunuza en uygunu için bir tıbbi uzmana danışın.

Kürtaj Norveç’te gebeliklerinin ilk 12 haftasında kürtaj kararı kadına bırakılmıştır. Bir doktor, rahip, imam ya da başka birinin onayına gerek yoktur. Kadının kocasının, bebeğin babası olsa bile, bu konuda karar hakkı yoktur. Eğer kadın kürtaj yaptırmak istiyorsa bir doktora ya da ebeye başvurmalıdır. Eğer gebeliğin on ikinci haftasından sonra kürtaj isteniyorsa en yakın -hastanedeki pratisyen hekimlerden oluşan bir -kurulun onayı gerekir. Kadının ebesi ya da doktoru başvuru sırasında ona yardım etmekle yükümlüdür.

Doğum öncesi bakım
Hamile olmanız durumunda doğum öncesi düzenli kontrole gitmeniz -gerekir. Bir ebe ya da doktora gözükmek ya da bir bebek ve çocuk kliniğinden randevu almak sizin seçiminizdir. Hem ebeler hem de doktorlar bu kontrolleri yapabilecek şekilde eğitilmişlerdir. Eğer dilerseniz randevuya yanınızda biri ile beraber gidebilirsiniz. Eğer gebeliğiniz sırasında komplikasyonlar görülürse doktorunuz ya da ebeniz sizi bir uzmana sevk edebilir.

Doğum öncesi düzenli kontrollere gitmenin birçok avantajı vardır. -Böylelikle hem sizin hem de doğmamış bebeğinizin sağlığı kontrol altına alınmış olur ve gebeliğiniz sırasında bilgi ve yardım alırsınız. Doğum öncesi kontroller ücretsizdir.

Sağlık konusunda bilgilerin 2. sayfası icin Tıklayın
Norveç'e sığınma ve yerleşme konusu ana sayfasına gitmek icin tıklayın

Bunlara da bak

Norveç'ten Haberler

Norveç’te 40-50 kişilik bir Çeçen grubunun, bir mülteci merkezindeki Kürtlere saldırması sonucu 23 kişinin yaralandığı belirtildi.Yetkililer, pala ve çelik sopalar kuşanmış Çeçenlerin, başkent Oslo’nun güneyindeki Oestfold’daki merkeze saldırdığını, ciddi şekilde yaralanan olmadığını, ancak 23 kişinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti devamı>>

Danimarka'dan Haberler

Zorlaştırılmış ilk Vatandaşlık sınavının sonuçları açıklandı. Her dört kişinden üçü sınavı geçmeyi başaramadı. Soruların oldukça zor ve saçma olduğunu iddia eden pek çok dil okulu sınavının iptal edilmesinin en iyi yol olacağını savunuyor. Başvuru ücretinin 600 kron olduğu sınava 5 bin 500'den fazla kişi katılmıştı. Devamı >>

İsveç'ten Haberler

Müslüman kadınlara İslam kurallarına uygun biçimde örtünerek denize - havuza girme olanağı veren Burkini, İsveç yüzme havuzlarında kiraya verilmeye başlandı. Sadece yüzü, elleri ve ayakları açıkta bırakan polyester giysi olan Burkini, yüzme dersinde Müslüman bayan öğrenciler tarafından da tercih ediliyor. devamı >>

Finlandiya'dan Haberler

Reader's Digest adlı Amerikan dergisinin yaptığı araştırmaya göre, soğuk Kuzey ülkeleri yeryüzünün en yeşil yerleri ve bunlardan Finlandiya yaşanacak için en iyi ülke. Derginin dünyanın en yeşil, en yaşanabilir ülkeler ve şehirleri araştırmasında, ilk beşi, sırasıyla ... devamı >>

Bir İskandinavya Fotografı

Bir İskandinavya Fotografı
Hameenlinna'dan kış manzarası.. (Finlandiya)